Wycieczka historyczna do Olsztyna W piątek przed feriami uczniowie klas pierwszych, część z drugich i trzecich udały się na wycieczkę historyczną do Archiwum Państwowego w Olsztynie. W programie wycieczki było zwiedzanie archiwum, oraz warsztaty „Młodego konserwatora”. Dzięki uczestnictwu w warsztatach młodzież poznała fascynującą historię papiernictwa. Po zapoznaniu się z procesem czerpania papieru w teorii, uczestnicy warsztatów wspólnie z prowadzącym „produkowali” arkusze papieru. Kolejnym etapem było zapoznanie się z bardziej współczesnymi metodami wytwarzania papieru. Przy tej okazji omawiany był problem czy papier może być kwaśny i co z tego wynika? Jako podsumowanie warsztatów:, dlaczego papier (a wraz z nim wiedza na nim zapisana) ulega niszczeniu i jak jemu przeciwdziałać? Były to zajęcia o charakterze interdyscyplinarnym, poszerzana i utrwalana jest wiedza z zakresu zarówno historii, fizyki, biologii jak i chemii. Kolejnym punktem wycieczki był film w kinie Helios pt. „Królowie i Bogowie”. Przed projekcją filmu młodzież wraz z opiekunami wstąpili do baru kinowego na duże porcje prażonej kukurydzy. Humory w drodze powrotnej dopisywały, przede wszystkim z udanej wycieczki, jak też z faktu nadchodzących ferii. Kolejna wycieczka historyczna planowana jest na wiosnę do…..Grunwaldu! Opiekunami i organizatorami wycieczki byli pani Joanna Kryńska-Cieśla, pani Krystyna Wójcik oraz pan Andrzej Koleśnik.



Lodowiskowa reaktywacja 22 stycznia 2015 roku w ramach realizacji zadań programu "Trzymaj formę", kolejny już raz młodzież z naszego gimnazjum złożyła wizytę w Mazurskim Centrum Sportów Lodowych w Giżycku. Celem wyjazdu było doskonalenie techniki jazdy na łyżwach. Opiekunami tego wyjazdu były panie: M. Buczyńska, E. Rudnik, oraz E. Laskowska, a także pan M. Żakiewicz. 









Wycieczka: Częstochowa, Kraków, Wieliczka,Oświecim,Ojców W dniach 6-9 maja, 40 uczniów naszej szkoły po opieką p. E. Laskowskiej, p. B. Budnej, p. L. Jabłońskiej oraz p. M. Żakiewicza pojechało na wycieczkę do Krakowa. Z Rynu wyjechaliśmy ok. 4:30. Po 10 godzinach jazdy dotarliśmy do Częstochowy, gdzie zwiedzaliśmy Jasną Górę. Następnie pojechaliśmy do Ogrodzieńca zobaczyć ruiny tamtejszego zamku. Wieczorem ok. 19:30 dotarliśmy do hostelu. Drugiego dnia wraz z panią przewodnik zwiedzaliśmy Kraków oraz poznawaliśmy historię Starego Miasta. Trzeciego dnia najpierw udaliśmy się do Wieliczki, gdzie na głębokości 135m zwiedzaliśmy 3 z 9 poziomów kopalni. Po 3 godzinach zwiedzania udaliśmy się do Oświęcimia zobaczyć obóz koncentracyjny- Auschwitz Birkenau. Po ponad godzinnym przemarszu po obozie zagłady w melancholijnych nastrojach wróciliśmy do autokaru. W drodze powrotnej zajechaliśmy do Wadowic- rodzinnego miasta św. Jana Pawła II. Widzieliśmy jego dom oraz na osłodę kupiliśmy papieskie kremówki. Czwartego dnia, zanim wyruszyliśmy w drogę powrotną, zajechaliśmy do Ojcowskiego Parku Narodowego. Widzieliśmy tam Grotę Łokietka, Bramę Krakowską, Igłę Deotymy, oraz Maczugę Herkulesa. Około godziny 24: 00 zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Rynu. 












Wycieczka do Mazurskiego Centrum Sportów Lodowych w Giżycku Dnia 22.01.2014r. zorganizowano wyjazd dla grupy 37 uczniów Publicznego Gimnazjum w Rynie do Mazurskiego Centrum Sportów Lodowych w Giżycku. Wyjazd zorganizowano w ramach realizacji projektu „Trzymaj formę”. Opiekę nad młodzieżą sprawowały panie: Elżbieta Rudnik, Elżbieta Laskowska i Jolanta Przymorska. Uczniowie mogli spędzić aktywnie wolny czas oraz poprawić umiejętność jazdy na łyżwach. Cześć z nich stawiała na lodzie pierwsze kroki, na szczęście nikt nie doznał kontuzji i stłuczeń. 


Wycieczka klas pierwszych do Leśniczówki Pranie Dnia 26.09.2013r. uczniowie klas pierwszych naszego gimnazjum wraz z opiekunami: Jolantą Przymorską, Krystyną Wójcik i Elżbietą Rudnik odbyło już tradycyjną wycieczkę do Leśniczówki Pranie. Głównym celem było przybliżenie gimnazjalistom sylwetki twórczej patrona gimnazjum – Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, oraz poznanie walorów przyrodniczo - turystycznych Mazurskiego Parku Krajobrazowego. W muzeum w Leśniczówce Pranie pani Kustosz opowiedziała młodzieży o twórczości poety i jego wizytach na Mazurach. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała opowieści przewodnika i obejrzała zgromadzone w muzeum eksponaty. Po wizycie w muzeum ruszyliśmy ścieżką dydaktyczną wiodącą przez las wzdłuż Jeziora Nidzkiego. Korzystając z przepięknej złotej jesieni zatrzymaliśmy się w Krutyni, gdzie oglądaliśmy nie tylko eksponaty w przyrodniczym muzeum, ale też żywe bociany, które nie odleciały na zimę. Następnie ruszyliśmy ścieżką edukacyjną do rezerwatu "Zakręt" poszukując „ Zakochanej Pary”- pomnika przyrody złożonego z 270 letniej sosny i 160 letniego dębu. Widzieliśmy jeziorko dystroficzne, przepiękną puszczę i różnorodne grzyby. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Rynu.  




|