Jzyk polski Historia WOS Sztuka (plastyka i muzyka) Jzyki obce Religia i etyka
Matematyka Fizyka i astronomia Chemia Biologia Przyroda Geografia Technika Informatyka
Przedmioty zawodowe WF cieki edukacyjne Wychowanie przedszkolne Nauczanie zintegrowane Wicej
Start arrow Nasze miasto
Herb Rynu Miasto i Gmina Ryn położona jest w woj. warmińsko-mazurskim, na terenie Krainy Wielkich Jezior, w zachodniej części powiatu giżyckiego, na trasie Olsztyn - Suwałki.
Najstarsze ślady osadnictwa w Rynie pochodzą sprzed 2500 lat. Pierwsze wzmianki o Rynie pochodzą z Kronik Wiganda z Marburga i mówią o zamczysku krzyżackim w Rynie. Prawa miejskie nadał Rynowi król pruski Wilhelm I w dniu 21 lipca 1723 roku, zaś w 1881 roku cesarz niemiecki zezwolił miastu na używanie następującego herbu: "W srebrnym polu jeleń z położonymi nogami spoczywający pod drzewem, nad herbem mur z trzema blankami".
Miasto i jego okolice to idealne miejsce dla żeglarzy, miłośników pieszych wędrówek i rowerowych eskapad oraz wszystkich tych, którzy kochają przyrodę i piękne krajobrazy. Główną atrakcją turystyczną Gminy Ryn są liczne jeziora, lasy i krajobraz polodowcowy, który odznacza się niezwykłą malowniczością. Na terenie miasta i gminy można również zobaczyć interesujące zabytki architektury. Najcenniejszym z nich jest zamek pokrzyżacki z drugiej połowy XIV wieku.
Więcej informacji o miejscowości Ryn można znaleźć w Serwisie Informacyjnym >>

Zamek ryński Ryńskie Centrum Kultury Biuletyn Informacji Publicznej
Zmieniony ( 11.09.2008. )